Florczak Longina

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Longina Florczak

Longina Florczak, z d. Frontczak (ur. 24 stycznia 1932 r. w Ozorkowie) – nauczycielka języka polskiego, wychowawczyni dwu pokoleń ozorkowian, wicedyrektor SP nr 3, aktywna członkini Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Biografia

Całe życie osobiste i zawodowe związała z Ozorkowem. Jest cenioną w lokalnym środowisku emerytowaną nauczycielką języka polskiego, wychowawczynią dzieci i młodzieży oraz aktywnym związkowcem.
W 1952 r. ukończyła Liceum Pedagogiczne w Zgierzu, a w 1977 r. zdała w Łodzi egzamin przed Państwową Komisją Egzaminów Kwalifikacyjnych dla Nauczycieli, równoważny z wyższymi studiami zawodowymi, uzyskując kwalifikacje naukowe i pedagogiczne do nauczania języka polskiego. W 1984 r. ukończyła dodatkowo Studium Nauczycielskie w Zgierzu, kierunek filologia polska.
Pierwsze doświadczenia pedagogiczne zdobywała w l. 1952-1954, pracując jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Zgierzu, a następnie w Szkole dla Pracujących w Ozorkowie (1954–1956).
Od roku szkolnego 1956/1957 swoje życie zawodowe związała na kilka lat ze Szkołą Podstawową nr 1, a od 1965 r., w związku z reorganizacją sieci szkół w Ozorkowie, przeniosła się do Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Słowackiego 2, w której pełniła funkcję zastępcy dyrektora szkoły do 1972 r. Po połączeniu Szkół Podstawowych Nr 2 i 3 w jedną placówkę oświatową – Szkołę Podstawową nr 2, pracowała na etacie nauczycielki języka polskiego aż do emerytury (1987).
Swoje życie poświęciła bez reszty ozorkowskim uczniom pracując dla nich także w wakacje i ferie zimowe na koloniach letnich, półkoloniach i zimowiskach, organizowanych przez OZPB "Morfeo". W okresie pracy zawodowej czynnie uczestniczyła w działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego, oddział w Ozorkowie, pomagając nauczycielom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej jako przewodnicząca Komisji Socjalno–Bytowej. Obecnie czynnie uczestniczy w życiu związku, jako nauczycielka - senior.

Funkcje społeczne

  • Członek ZNP od ok. 1952 r.

Medale, odznaczenia i nagrody

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski 1984
  • Nagroda Specjalna Kuratora Oświaty 1984
  • Złota Odznaka ZNP 1981
  • Nagroda Kuratora Oświaty 1978
  • Złoty Krzyż Zasługi – 1975
  • Nagroda Ministra Kultury – 1974

Galeria zdjęć

Oprac. Jadwiga Nicińska, autoryzowała Longina Florczak

Przypisy

  1. Z grona pedagogicznego są na zdjęciu: Marian Szajner, Krystyna Bryczek, Tadeusz Dralewski (ówczesny kierownik SP 3), Longina Florczak, p. Kalkowska, Krystyna Dobosiak, Stanisław Garczyński, Teodozja Kroppowa, Edward Błaszczyk i Maria Zalewska (siostra Zofii Szymańskiej).