Flanc Mieczysław

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>

Mieczysław Zbigniew Flanc (ur. 25 grudnia 1898 r. na Litwie, zm. 5 lipca 1973 r. na Pomorzu) - leśniczy, legionista II Brygady Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, partyzant AK, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Biografia

Rodzina Flanców

Pochodził z wielodzietnej rodziny Władysława i Teodozji – miał sześć sióstr i brata. Flancowie wywodzili się z Litwy. Do centralnej Polski przybyli ok. 1904 r. i zamieszkali w Leśmierzu, gdzie ojciec Władysław objął funkcję sekretarza gminy. Po kilkunastu latach Władysław Flanc został przeniesiony do nowo powstałego Urzędu Gminy Chociszew, również na stanowisko sekretarza[1]. Rodzina przeniosła się wówczas do Chociszewa. Gdy w 1933 r. Władysław przeszedł na emeryturę, Flancowie zamieszkali w Ozorkowie[2].

Doświadczenie wojskowe

Mieczysław Flanc z wykształcenia był leśniczym. W l. 1914-1918 służył w II Brygadzie Legionów Polskich. W l. 1918-1920 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej jako ogniomistrz 19 pułku artylerii polowej. Za zasługi w tej wojnie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy.

Zawód leśniczego

W 1923 r. został leśniczym kontraktowym, w 1925 r. – prowizorycznym, a w 1929 r. – mianowanym. Podlegał Nadleśnictwu Lubochnia w dawnym woj. warszawskim, pow. rawskim[3]. Do momentu wybuchu II wojny światowej mieszkał i pracował w Kierzu k. Spały. Gościł wielokrotnie prezydenta Polski Ignacego Mościckiego, który przyjeżdżał tam na polowania.

Życie prywatne

Był dwukrotnie żonaty. Pierwsza żona Krystyna była malarką i umarła w młodym wieku na zapalenie płuc. Miał z nią dwoje dzieci - syna Janusza i córkę Krystynę. Z drugą żoną miał dwie córki.

Losy wojenne

W czasie II wojny światowej Niemcy chcieli go aresztować, jednak udało mu się uciec z leśniczówki do lasu, gdzie wstąpił w szeregi partyzantów. W partyzantce ukrywał się i walczył do zakończenia wojny. Niemcy, zamiast niego, zabrali przebywające w leśniczówce kobiety – siostrę Helenę i córkę Krystynę – oraz służącego.

Siostra i córka Mieczysława Flanca zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. Krótko przed końcem wojny, w wyniku akcji Międzynarodowego oraz Szwedzkiego i Duńskiego Czerwonego Krzyża, ewakuowano do Szwecji, Szwajcarii i Francji ok. 7,5 tys. więźniarek tego obozu. W wyniku tej ewakuacji obie kobiety trafiły do szwedzkiego miasta Ronneby i tam zamieszkały po zakończeniu wojny. Nigdy nie wróciły na stałe do Polski. Córka Krystyna pracowała w Szwecji w Domu Opieki dla osób starszych.

Życie w Polsce Ludowej

Po zakończeniu wojny Mieczysław Flanc został przeniesiony do innego nadleśnictwa, znajdującego się w północnej Polsce (ówczesne woj. koszalińskie)[4]. Mieszkał tam do śmierci. Na własne życzenie został pochowany na cmentarzu Starym w Ozorkowie, niedaleko grobu rodziców.

Galeria zdjęć

Bibliografia

  1. Almanach leśny. Rocznik personalny administracji lasów państwowych, Warszawa 1933.
  2. Wydrzyński B., Chociszew. Dzieje osady i okolic, Chociszew 2015.
  3. Zarys historji wojennej 19-go pułku artylerii polowej, oprac. por. J. Erlich, Warszawa 1929.


Oprac. Marianna Różalska na podst. archiwum rodzinnego Aleksandry Gąszczyk

Przypisy

  1. Pełnił funkcję pisarza gminy Chociszew od stycznia 1917 r.
  2. Władysław Flanc zmarł w 1935 r.
  3. Według stanu na 1 lipca 1933 r.
  4. Brak dokładnych danych.