Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[[Plik:Mieczyslaw-Flanc-1.png|200px|thumb|right|Mieczysław Flanc<accesscontrolref>RedakcjaŹródło: Centralne Archiwum Wojskowe.</accesscontrolref>]]'''Mieczysław Zbigniew Flanc''' (ur. 25 grudnia 1898 r. na Litwiew Krukach<ref>Litwa, pow. Władysławów, par. Poniewież.</ref>, zm. 5 lipca 1973 r. w PolsceRąbkach) - leśniczy, legionista II Brygady Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, partyzant AK, kawaler Orderu Virtuti Militari.
==Biografia==
=== Rodzina Flanców ===
Pochodził z wielodzietnej rodziny Władysława i Teodozji z Karwowskich – miał sześć sióstr i brata. Flancowie wywodzili się z Litwy. Do centralnej Polski przybyli ok. 1904 r. i zamieszkali w Leśmierzu, gdzie ojciec Władysław objął funkcję sekretarza gminy. Po kilkunastu latach Władysław Flanc został przeniesiony do nowo powstałego Urzędu Gminy Chociszew, również na stanowisko sekretarza<ref>Pełnił funkcję pisarza gminy Chociszew od stycznia 1917 r.</ref>. Rodzina przeniosła się wówczas do Chociszewa. Gdy w 1933 r. Władysław przeszedł na emeryturę, Flancowie zamieszkali w Ozorkowie<ref>Władysław Flanc zmarł w 1935 r.</ref>.
=== Doświadczenie wojskowe ===
Mieczysław Flanc z wykształcenia był leśniczym. W l. 1914-1918 służył w II Brygadzie Legionów Polskich. W l. 1918-1920 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej jako ogniomistrz 19 pułku artylerii polowej. Za zasługi w tej wojnie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy. Ostatecznie uzyskał stopień starszego ogniomistrza artylerii lekkiej.
===Zawód Wykształcenie i zawód leśniczego===Ukończył Szkołę Realną w Łowiczu oraz Szkołę Zawodową dla leśniczych w Zagórzu k. Kłobucka. Posługiwał się jęz. rosyjskim biegle w mowie i piśmie. Przez 10 lat służył w Ochotniczej Straży Pożarnej. Wykonywał zawód leśniczego Lasów Państwowych. Kwestionariusz osobowy jako specjalność wyuczoną podaje rybactwo i łowiectwo. W 1923 r. został leśniczym kontraktowym, w 1925 r. – prowizorycznym, a w 1929 r. – mianowanym. Podlegał Nadleśnictwu Lubochnia Od 13.11.1923 do 21.10.1924 r. był praktykantem leśnym w dawnym wojSkępe, Nadleśnictwie Państwowym Lipno. warszawskimOd 23.10.1924 do 6.12.1928 r. - leśniczym w Porazie, powNadleśnictwo Państwowe Włocławek. Od 7.12. rawskim<ref>Według stanu na 1 lipca 1933 1928 r.</ref>był leśniczym mianowanym z zastrzeżeniem usuwalności w Nadleśnictwie Państwowym Lubochnia. Do momentu wybuchu II wojny światowej mieszkał i pracował w Kierzu k. Spały. Gościł wielokrotnie prezydenta Polski Ignacego Mościckiego, który przyjeżdżał tam na polowania.
===Życie prywatne===
Był dwukrotnie żonaty. Pierwsza żona Krystyna Wiktoria była malarką i umarła w młodym wieku na zapalenie płucgruźlicę. Miał z nią dwoje dzieci - syna Janusza i córkę Krystynę. Z drugą żoną , Zofią, miał dwie córki: Annę i Elżbietę.
===Losy wojenne===
W czasie II wojny światowej Niemcy chcieli go aresztować, jednak udało mu się uciec z leśniczówki do lasu, gdzie wstąpił w szeregi partyzantów. W partyzantce ukrywał się i walczył do zakończenia wojny. Niemcy, zamiast niego, zabrali przebywające w leśniczówce kobiety – siostrę Helenę Henrykę i córkę Krystynę – oraz służącego.
Siostra i córka Mieczysława Flanca zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. Krótko przed końcem wojny, w wyniku akcji Międzynarodowego oraz Szwedzkiego i Duńskiego Czerwonego Krzyża, ewakuowano do Szwecji, Szwajcarii i Francji ok. 7,5 tys. więźniarek tego obozu. W wyniku tej ewakuacji obie kobiety trafiły do szwedzkiego miasta Ronneby i tam zamieszkały po zakończeniu wojny. Nigdy nie wróciły na stałe do Polski. Córka Krystyna pracowała w Szwecji w Domu Opieki dla osób starszych.
===Życie w Polsce Ludowej===
Po zakończeniu wojny Mieczysław Flanc został przeniesiony do innego nadleśnictwa13.06.1950 r. pracował dalej jako leśniczy w Kierzu. Od 13.06.1950 do 7.03.1952 r. pracował jako leśniczy mianowany z zastrzeżeniem usuwalności w Leśnictwie Rusinowa, znajdującego się Nadleśnictwo Państwowe Wałbrzych. Od 15.03.1952 do 25.07.1954 r. był prowizorycznym leśniczym w północnej Polsce (ówczesne wojleśnictwie Ustka, Nadleśnictwo Państwowe Ustka. Od 1. koszalińskie)<ref>Brak dokładnych danych08.</ref>1954 r. Mieszkał tam do przejścia na rentę, tj. 31.05.1964 r., był prowizorycznym leśniczym w Leśnictwie Rąbki, Nadleśnictwo Państwowe Smołdzino. Do śmiercimieszkał w osadzie leśnej Rąbki niedaleko Łeby. Na własne życzenie został pochowany na cmentarzu Starym Cmentarzu w Ozorkowie, niedaleko grobu rodziców. ==Odznaczenia==* Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari V klasy (1921)* Medal Zwycięstwa i Wolności (1945)* Krzyż Partyzancki (1946)
==Galeria zdjęć==
<gallery>
Zofia_Flanc_żona.jpg|Zofia Flanc<ref>Źródło: Wydział Organizacji i Kadr RDLP w Szczecinku.</ref>Mieczyslaw-Flanc-2.png|Mieczysław Flanc<ref>Źródło: Centralne Archiwum Wojskowe.</ref>Mieczysław_Flanc.jpg|Mieczysław Flanc<ref>Źródło: Wydział Organizacji i Kadr RDLP w Szczecinku.</ref>Flanc-grób.JPG|Grób Mieczysława Flanca na starym cmentarzu Starym w Ozorkowie
Plik:Flanc 1a.JPG|Tablica nagrobna
</gallery>
==Przypisy==
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniuEncyklopedia]][[Kategoria:Ludzie]]

Menu nawigacyjne