Dom drewniany, ul. Wyszyńskiego 20: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
(Przekierowanie)
 
Linia 1: Linia 1:
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
+
#PATRZ [[Zabytkowe domy]]
[[Plik:Wysz20.JPG|mały|prawo|Dom drewniany, ul. Wyszyńskiego 20]]
 
Pod numerem 20 przy ul. Wyszyńskiego znajduje się jeden z nielicznych domów drewnianych usytuowanych w Alejach. Takich domów do okresu wojennego było o wiele więcej, zostały one jednak rozebrane przez niemieckiego okupanta ze względu na cenny materiał budowlany. A pochodził on z XIX-wiecznych borów, które otaczały Ozorków (dawne [[Samborze|Samborze]], a obecnie Nowe Miasto).
 
Budynek, o którym mowa, został wzniesiony w trzecim ćwierćwieczu XIX w. Ściany z grubych bali oszalowane deskami osadzone zostały na ceglanym, niskim cokole zbudowanym na planie prostokąta. Osiem otworów okiennych o biało malowanych ramach nieco rozjaśnia ciemną elewację budynku. Środkową jej oś stanowi otwór drzwiowy prowadzący do sieni na tzw. przestrzał, czyli wiodący na podwórze. Warto też zajrzeć do sieni, gdzie możemy podziwiać drewniane schody o sękatych stopniach, które służą mieszkańcom już półtora wieku<ref>Stan na 2016 r.</ref>.
 
Z przykrywającej dom ogromnej połaci dwuspadowego dachu krytego papą wyrasta aż pięcioosiowa facjata zwieńczona trójkątnym szczytem z okienkiem półkoliście zamkniętym w środku. Identyczna facjata znajduje się od strony podwórza.
 
Ten wiekowy dom jest drugą w mieście budowlą o jeszcze starosłowiańskiej konstrukcji wieńcowej ścian stawianych z bali, na węgłach łączonych w tzw. zrąb, bez potrzeby użycia gwoździ, co widać od strony szczytowej ściany budynku.
 
Posesja w okresie międzywojennym była wspólną własnością kilku Żydów. Mieściła się w nim wówczas prowadzona przez Brzezińskiego razura, jak wówczas nazywano zakład fryzjerski.
 
 
 
Obiekt jest [[Zabytki Ozorkowa|zabytkiem]] wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w poz. 27<ref>[[Media:Rejestr NID.pdf| Rejestr zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, woj. łódzkie. Stan na 31.12.2015 r.]]</ref>.
 
==Źródło==
 
Frątczak S., ''Spacer po Ozorkowie. Trasa 5: Dawnymi alejami Piłsudskiego - dziś kardynała Wyszyńskiego - cd''., W: Wiadomości Ozorkowskie 2014, nr 14, s. 10.
 
==Przypisy==
 
 
 
''<small>Oprac. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]]'''</small>''
 
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]
 

Aktualna wersja na dzień 11:46, 14 mar 2016

Przekierowanie do: