Czyż Franciszek

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 18:20, 3 lut 2016 autorstwa Małgorzata Kozak-Bajor (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "mały|prawo|Tablica memoriałowa Franciszka Czyża '''Franciszek Czyż''' (ur. 3 grudnia 1899 r. w Rzucowie, zm. 1940 r. w Twerze), starszy posterunk...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica memoriałowa Franciszka Czyża

Franciszek Czyż (ur. 3 grudnia 1899 r. w Rzucowie, zm. 1940 r. w Twerze), starszy posterunkowy Policji Państwowej

Biografia

Syn Karoliny z Zarzedzkich i Teofila Czyża. Od 15 kwietnia 1929 r. przeniesiony z policji województwa kieleckiego do Komendy Powiatowej w Łęczycy i przydzielony do posterunku w Ozorkowie, gdzie pełnił służbę do września 1939 r. Brał udział w wojnie obronnej polskiej. Po 17 września dostał się do niewoli sowieckiej. Uwięziony w Ostaszkowie, zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD strzałem w tył głowy w Twerze . Nazwisko Franciszka Czyża zostało zamieszczone na liście wywózkowej (nr 016/1 poz. 70) z miejsca przetrzymywania do miejsca kaźni.

Upamiętnienie

Pamięć o Franciszku Czyżu zachowana została dzięki tablicy pamiątkowej przy Dębie Pamięci znajdującym się na terenie Zespołu Szkół Zawodowych w Ozorkowie przy ul. Słowackiego 2. Kamień wraz z tablicą memoriałową został zamieszczony w ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na terenie naszego miasta w 2010 r.

Oprac. Małgorzata Kozak-Bajor

Przypisy