Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2635 bajtów ,  16:49, 11 lut 2016
m
brak opisu edycji
[[Plik:Bzura2Bzura w parku.JPG|thumb|250px|Bzura w parku miejskim w Ozorkowie]][[Plik:Bzura w Ozorkowie.jpg|thumb|250px|Bzura w okolicach Aleksandrowa ŁódzkiegoOzorkowie]][[Plik:Bzura in Kompinazimą10.jpg|thumb|250px|Bzura zimą]][[Plik:Bzura-rozlewisko-3.jpg|thumb|250px|Rozlewisko Bzury (okolice ul. Południowej)]][[Plik:Oz48.JPG|thumb|250px|Bzura w Ozorkowie (okolice młyna w KompinieGębicach)]][[PlikFile:Rzeka Bzura.JPG|thumb|250px|Bzura blisko ujścia do Wisły]]'''Bzura''' – Bzura – typowa rzeka na Nizinach Środkowopolskichnizinna, płynąca dnem Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej zgodnie z nachyleniem terenu; dł. 166 km, lewy dopływ Wisły o długości 166 km. Większa część jej biegu znajduje się wzdłuż północnego skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu wynosi 4,5 m. Źródła znajdują się na wysokości 238 m n.p.m. w północnej części Łodzi, w rejonie Rogi (osiedle w Łodzi)Lesie Łagiewnickim, a ujście do Wisły na wysokości 60 m n.p.m. naprzeciw Wyszogrodu. Jest to typowa rzeka nizinna Nazwa rzeki pochodzi od staropolskiego "barzyj" (rychły) i wskazuje na jej kiedyś prędki bieg.
== Dopływy ==
W kolejności od źródeł do ujścia.
* (P) Łagiewniczanka
* (L) Sokołówka
* (P) Łasica
== Miejscowości położone nad Bzurą ==* Łódź* , Zgierz* , [[Ozorków]]* , Łęczyca* , Łowicz* , Sochaczew* , Brochów* , Wola Kałkowa* , Sobota* , Wyszogród.
== Opis biegu oraz funkcje w ujęciu historycznym rzeki na terenie Łodzi Ozorkowa ==Swoje naturalne źródła miała Obszar Ozorkowa zawiera się w naturalnej zlewni rzeki Bzury, której dolina w dużym stopniu kształtuje obraz miasta. Głównymi ciekami wodnymi na terenie Ozorkowa są: * Bzura ,* ciek Starówka,* kanał otwarty wód deszczowych Przekora,* Piła.Dolina rzeki w Lesie Łagiewnickimdużej części została zmeliorowana, występują tam liczne zbiorniki wodne, stawy rybne i podmokłości. Przez miasto Bzura płynie na zachód od ulicy Strykowskiejdługości 3, 5 km i jest też na obecnych terenach osiedla Rogitym odcinku uregulowana. Jej średni przepływ wynosi 1,5 m/s, a średni spadek 1, jednak współcześnie te dawne obszary źródłowe tracą powoli swój pierwotny charakter43%. Wykształcone niegdyś regularne koryto występuje już od przepustu drogowego pod ulDo rzeki Bzury dochodzi Starówka, znajdująca się w południowej części miasta. StrykowskąPrzekora jest lewobrzeżnym dopływem rzeki, biorącym początek na terenie Ozorkowa i posiadającym w swej zlewni szereg rowów otwartych, ale stały przepływ pojawia dopiero poniżej ulzbierających wody opadowe oraz melioracyjne. Układ hydrograficzny Ozorkowa uzupełniają dość liczne, niewielkie stawy i sztuczne zbiorniki, wśród których największy zlokalizowany jest na cieku Starówki w południowej części miasta Ozorkowa - [[Zalew Miejski|Zalew Miejski]]<ref>[http://www.ozorkow.bip.net. Boruty pl/?a=942 Studium uwarunkowań i rosnąca struga zasila drobne stawiki pomiędzy ulkierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ozorkowa. Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XVIII/160/11 Rady Miejskiej w Ozorkowie z dnia 19 grudnia 2011 r.]</ref>.==Znaczenie Bzury==Bzura w swoim środkowym biegu warunkowała w XIX w. Boruty procesy osadnicze i ulrozwój miast przemysłowych. WycieczkowąZasobna wówczas w wodę, napędzała koła młyńskie, folusze, maszyny mechaniczne i elektryczne, a przede wszystkim dawała czystą, doskonałej jakości wodę do barwienia i wykańczania tkanin.
Na dalszym odcinku Od początku XX w. wody rzeki były zanieczyszczane przez Zakład Produkcji Barwników "Boruta" w Zgierzu. W l. 70. i 80. XX w. Bzura płynie ku zachodowi, tworząc trzy większe zbiorniki wodne „Arturówek”przypominała kolorowy ściek o nieprzyjemnym zapachu. Położone Likwidacja ZPB "Boruta" oraz wybudowanie oczyszczalni ścieków w malowniczej dolinie wśród lasuZgierzu, dały początek największej Strykowie, Aleksandrowie Łódzkim, Ozorkowie, Łęczycy, Piątku, a szczególnie wybudowanie Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi bazie rekreacyjno-wypoczynkowej z przystanią kajakarsko-wioślarskąpodniosły w znacznym stopniu czystość wody (IV klasa czystości), ale zmniejszyły też jej ilość w korycie. Działanie oczyszczalni wpłynęło na zubożenie obszaru źródłowego rzeki. Za stawami w Arturówku Obecnie Bzura zmienia kierunek zasilana jest źródłami leżącymi na północypółnoc od Zgierza oraz wodami opadowymi i pośniegowymi. Rzeka ma wpływ na kształtowanie mikroklimatu (wilgotność powietrza) najbliższej okolicy oraz zasilanie lustra wód podziemnych wzdłuż jej biegu. Na terenach zalewowych występują gdzieniegdzie obszary lasów łęgowych z siedliskami ptactwa i zwierząt nadwodnych, szczególnie w okolicach Marianki przyjmując wody innej rzeczki wchodzącej obszarach jej mniejszych dopływów.<br />Dolina Bzury znajduje się w skład kompleksu leśnego Łagiewniczanki (pierwszego prawobrzeżnego dopływuobszarze krajobrazu chronionego Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Obszar Pradoliny zaliczono także do Korytarza Ekologicznego Europejskiej Sieci Ekologicznej ECONET, obejmującej dol. Bzury, ujście rzeki Ochni, tereny bagienne na płd. od wsi Strzegocin oraz tereny bagienne, łączące doliny Bzury i Neru. Bzura Pradolina jest najdłuższą rzeką mającą swoje źródła w Łodzi też ważnym szlakiem przelotowym ptactwa, a jej obszary łąk nadrzecznych i lasów łęgowych są ostoją wielu gatunków ptaków i zwierząt, np. siedliska bobrów (na terenie miasta płynie na długości 6,5 kmwsch. rejony Ozorkowa). == Przypisy ==<references /> == Galeria zdjęć ==<gallery>Bzura-rozlewisko-1.jpg|Rozlewisko BzuryBzura-rozlewisko-2.jpg|Rozlewisko BzuryBzura-rozlewisko-4.jpg|Rozlewisko Bzury</gallery>
[[Kategoria:Encyklopedia]]
[[Kategoria:Miejsca]]
[[Kategoria:Środowisko i przyroda]]

Menu nawigacyjne