Briskin Jakub: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(nowe hasło, wprowadzenie treści)
 
(Korekta)
Linia 3: Linia 3:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Pochodził z rodziny żydowskiej wyznania mojżeszowego. Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie 11 lipca 1925 r. uzyskał dyplom doktora wszech nauk lekarskich nr 1006. Był żołnierzem Wojska Polskiego w stopniu podchorążego rezerwy. Początkowo zajmował bezpłatne stanowisko w Szpitalu Żydowskim na Czystem w Warszawie, będąc na utrzymaniu rodziców. Przeniósł się do Żychlina<ref>Adres: ul. Pierackiego 21.</ref>, gdzie pełnił funkcję lekarza rejonowego Ubezpieczalni Społecznej. Był członkiem Izby Lekarskiej Warszawsko-Białostockiej. Z dn. 15 grudnia 1938 r. przeniesiono go do Izby Lekarskiej Łódzkiej w związku ze zmianą rejonów Ubezpieczalni Społecznej. W 1939 r. mieszkał w Ozorkowie przy ul. Piłsudskiego 8.
+
Pochodził z rodziny żydowskiej wyznania mojżeszowego. Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie 11 lipca 1925 r. uzyskał dyplom doktora wszech nauk lekarskich nr 1006. Był żołnierzem Wojska Polskiego w stopniu podchorążego rezerwy. Początkowo zajmował bezpłatne stanowisko w Szpitalu Żydowskim na Czystem w Warszawie, będąc na utrzymaniu rodziców. Przeniósł się do Żychlina<ref>Adres: ul. Pierackiego 21.</ref>, gdzie pełnił funkcję lekarza rejonowego Ubezpieczalni Społecznej. Był członkiem Izby Lekarskiej Warszawsko-Białostockiej. Z dn. 15 grudnia 1938 r. przeniesiono go do Izby Lekarskiej Łódzkiej w związku ze zmianą rejonów Ubezpieczalni Społecznej. W 1939 r. mieszkał w Ozorkowie przy ul. Piłsudskiego 8 (obecnie ul. kard. S. Wyszyńskiego).
  
Stał się ofiarą Holocaustu. Wulman i Tenenbaum (autorzy ksiązki ''The Martyrdom of Jewish Physicians in Poland'') podają, że w czasie wojny został zabity przez partyzantów ukraińskich.  
+
Stał się ofiarą Holocaustu. Wulman i Tenenbaum (autorzy książki ''The Martyrdom of Jewish Physicians in Poland'') podają, że w czasie wojny został zabity przez partyzantów ukraińskich.  
  
 
Ożenił się z Blimą Ryfką Koran. Mieli dwoje dzieci: Marka (ur. 09.02.1933) i Hieronima Józefa (ur. 10.01.1936).
 
Ożenił się z Blimą Ryfką Koran. Mieli dwoje dzieci: Marka (ur. 09.02.1933) i Hieronima Józefa (ur. 10.01.1936).

Wersja z 20:41, 11 lip 2016

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol> Jakub Briskin (ur. 8 grudnia 1899 r. w Warszawie, data śmierci nieznana) - lekarz Ubezpieczalni Społecznej, doktor wszech nauk lekarskich, członek Izby Lekarskiej Łódzkiej.

Biografia

Pochodził z rodziny żydowskiej wyznania mojżeszowego. Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie 11 lipca 1925 r. uzyskał dyplom doktora wszech nauk lekarskich nr 1006. Był żołnierzem Wojska Polskiego w stopniu podchorążego rezerwy. Początkowo zajmował bezpłatne stanowisko w Szpitalu Żydowskim na Czystem w Warszawie, będąc na utrzymaniu rodziców. Przeniósł się do Żychlina[1], gdzie pełnił funkcję lekarza rejonowego Ubezpieczalni Społecznej. Był członkiem Izby Lekarskiej Warszawsko-Białostockiej. Z dn. 15 grudnia 1938 r. przeniesiono go do Izby Lekarskiej Łódzkiej w związku ze zmianą rejonów Ubezpieczalni Społecznej. W 1939 r. mieszkał w Ozorkowie przy ul. Piłsudskiego 8 (obecnie ul. kard. S. Wyszyńskiego).

Stał się ofiarą Holocaustu. Wulman i Tenenbaum (autorzy książki The Martyrdom of Jewish Physicians in Poland) podają, że w czasie wojny został zabity przez partyzantów ukraińskich.

Ożenił się z Blimą Ryfką Koran. Mieli dwoje dzieci: Marka (ur. 09.02.1933) i Hieronima Józefa (ur. 10.01.1936).

Bibliografia

  1. Gliński J. B., Słownik biograficzny lekarzy i farmaceutów ofiar drugiej wojny światowej, t. 3, Wrocław 1997.
  2. Informator Lekarski Województwa Łódzkiego, Łódź 1939.
  3. Spis Abonentów sieci telefonicznych Państwowych i Koncesjonowanych w Polsce (z wyjątkiem m. st. Warszawy), Warszawa 1938.

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. Adres: ul. Pierackiego 21.