Aleksandria: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Korekta)
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
 
 
[[Plik:Zakład Polska Woda.jpg|mały|Zakład Polska Woda]]
 
[[Plik:Zakład Polska Woda.jpg|mały|Zakład Polska Woda]]
Wieś położona w woj. łódzkim, powiecie zgierskim, gminie Ozorków. Na koniec 2015 r. liczyła 188 mieszkańców oraz 60,8 ha gruntów rolnych. <br />
+
Wieś położona w woj. łódzkim, powiecie zgierskim, w północnej części gminy Ozorków, tuż przy jej obrzeżach. Na koniec 2015 r. liczyła 188 mieszkańców oraz 60,8 ha gruntów rolnych. Ze względu na specyficzny mikroklimat usytuowano tu ogrody działkowe.
Na terenie wsi funkcjonuje zakład „ Poska Woda” Sp. z o.o., specjalizujący się w produkcji wody mineralnej "Primavera" oraz PPHU i T Jan Nyczaj (przewozy autokarowe.) Aleksandria należy do parafii św. Józefa w Ozorkowie.
 
W 1827 Aleksandria była wsią rządową. Posiadała 4 domy mieszkalne z 23 mieszkańcami. W 1912 r. występuje pod nazwą Aleksandria Berlinki. Jej właścicielami byli dawni czynszownicy oraz Godfryd Modro.
 
W 1921 r. Aleksandria miała 7 domów z 56 mieszkańcami, z czego połowa była ewangelikami.<ref>Gmina Ozorków. Historia i Współczesność, s.58</ref>
 
  
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniu]]
+
W 1827 r. Aleksandria była wsią rządową z 23 mieszkańcami zamieszkującymi 4 domy. W 1912 r. występuje pod nazwą Aleksandria Berlinki. Jej właścicielami byli dawni czynszownicy oraz Godfryd Modro.<br />
 +
 
 +
W 1921 r. wieś miała 7 domów z 56 mieszkańcami, z czego połowa była ewangelikami.<ref>''Gmina Ozorków. Historia i współczesność'', red. Lucyna Sztompka, Ozorków 2014, s. 58.</ref>
 +
 
 +
Na terenie wsi  przez wiele lat funkcjonowała cegielnia Fandrycha, gdzie produkowano cegły, dachówki, rury ceramiczne, m. in. do budowy zakładów schlősserowskich oraz domów w pobliskim Ozorkowie i okolicznych wioskach. Były one bardzo wysokiej jakości ze względu na doskonałe właściwości wydobywanej na miejscu gliny.
 +
 
 +
Współcześnie na terenie Aleksandrii działają następujące firmy:
 +
*BIEL MET - producent odkuwek matrycowych, pił taśmowych do przecinarek oraz taśm bimetalicznych. Zakład uruchomiony w 1973 r. przez Władysława Bielawskiego, od jego śmierci zakładem kieruje syn, Jerzy.
 +
*SAKO-EXPO - producent plandek i hal namiotowych,
 +
*„Polska Woda” Sp. z o.o. - zakład uruchomiony w 2000 r., produkujący naturalną wodę źródlaną "Primavera", 
 +
*PPHUiT Jan Nyczaj Przewozy Pasażerskie, 
 +
*Lukoil - stacja paliw  przy drodze kraj. nr 91,
 +
*Zajazd „Leon”.
 +
 
 +
==Przypis==
 +
 
 +
[[Kategoria:Encyklopedia]]
 +
[[Kategoria:Miejsca]]

Aktualna wersja na dzień 12:59, 4 mar 2016

Zakład Polska Woda

Wieś położona w woj. łódzkim, powiecie zgierskim, w północnej części gminy Ozorków, tuż przy jej obrzeżach. Na koniec 2015 r. liczyła 188 mieszkańców oraz 60,8 ha gruntów rolnych. Ze względu na specyficzny mikroklimat usytuowano tu ogrody działkowe.

W 1827 r. Aleksandria była wsią rządową z 23 mieszkańcami zamieszkującymi 4 domy. W 1912 r. występuje pod nazwą Aleksandria Berlinki. Jej właścicielami byli dawni czynszownicy oraz Godfryd Modro.

W 1921 r. wieś miała 7 domów z 56 mieszkańcami, z czego połowa była ewangelikami.[1]

Na terenie wsi przez wiele lat funkcjonowała cegielnia Fandrycha, gdzie produkowano cegły, dachówki, rury ceramiczne, m. in. do budowy zakładów schlősserowskich oraz domów w pobliskim Ozorkowie i okolicznych wioskach. Były one bardzo wysokiej jakości ze względu na doskonałe właściwości wydobywanej na miejscu gliny.

Współcześnie na terenie Aleksandrii działają następujące firmy:

  • BIEL MET - producent odkuwek matrycowych, pił taśmowych do przecinarek oraz taśm bimetalicznych. Zakład uruchomiony w 1973 r. przez Władysława Bielawskiego, od jego śmierci zakładem kieruje syn, Jerzy.
  • SAKO-EXPO - producent plandek i hal namiotowych,
  • „Polska Woda” Sp. z o.o. - zakład uruchomiony w 2000 r., produkujący naturalną wodę źródlaną "Primavera",
  • PPHUiT Jan Nyczaj Przewozy Pasażerskie,
  • Lukoil - stacja paliw przy drodze kraj. nr 91,
  • Zajazd „Leon”.

Przypis

  1. Gmina Ozorków. Historia i współczesność, red. Lucyna Sztompka, Ozorków 2014, s. 58.