Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 1957 bajtów ,  11:05, 18 sie 2016
Dodanie grafiki
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
[[Plik:Malgorzatazuk.jpg|200px|thumb|prawo|Małgorzata Żuk]]
[[Plik:APTEKA ALFA-OZOP.jpg|200px|thumb|prawo|Apteka "Alfa"]]
'''Małgorzata Żuk''' z d. Sukacz (ur. 12 lutego 1957 r. w Ozorkowie, zm. 24 września 2014 r. w Ozorkowie) - farmaceutka, właścicielka pierwszej w Ozorkowie prywatnej apteki po transformacji ustrojowej 1989 r.
W 1981 r. ukończyła studia i podjęła pracę w jednej z dwóch istniejących wówczas aptek w Ozorkowie – w Aptece „Cefarm” nr 1 mieszczącej się przy ul. Wyszyńskiego 2. W krótkim czasie awansowała na zastępcę kierownika. W tej placówce przepracowała do 1990 r.
Farmacja była nie tylko jej zawodem, ale także pasją. Marzyła o prywatnej aptece, na którą otrzymała koncesję w 1990 r.
Pierwsza w Ozorkowie prywatna apteka przy ul. Nowe Miasto 3 została nazwana "Alfa".
==Apteka „ALFA”==Lokal aptekiByła żoną Zenona Żuka, początkowo niewielki, mieszczący się przy ul. Nowe Miasto 3 wynajęła od Ozorkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Najpierw pracowała sama, zarówno obsługując swoich pacjentów jak i zaopatrując aptekę w niezbędne leki, jeżdżąc w tym celu po hurtowniach rozproszonych po niemal całym województwie łódzkim. Z czasem zatrudniła pracownice. Swój personel dobierała bardzo starannie tak pod względem wykształcenia jak i zaangażowania w wykonywaną pracę. Chętnie także dawała zajęcie stażystkom, dbając o jak najstaranniejsze praktyczne przygotowanie ich do zawodu.  Z upływem czasu, gdy nadarzyła się okazja poszerzenia lokalu, zainstalowała – dla wygody pacjentów – klimatyzację, zakupiła nowoczesne meble i jako pierwsza odeszła od tradycyjnego wyglądu apteki (szyba oddzielająca pacjenta od farmaceuty). Nie poddała się innowacjom i stawiała na bezpośredni kontakt z pacjentem. W aptece „Alfa” nawet dzieci miały swój kącik.  ==Życie zawodowe==Małgorzata Żuk całe swoje życie poświęciła aptece, która była jej pierwszym domem i dawała ogromną satysfakcjęlekarza gastrologa. Co najmniej pięć razy w roku wyjeżdżała na wszelkie możliwe szkoleniaMieli jednego syna, wysyłała również na nie swoje pracownice. Kładła nacisk na samoszkolenie tak swoje jak i swoich podwładnych. Regularnie czytała fachową literaturę. Pacjentów (a nie klientów) zawsze traktowała z wielką empatią. Jej mottem życiowym było „Wszystko dla zdrowia i życia człowieka – zdrowie przede wszystkim”. Szczególną uwagę zwracała na bezpieczeństwo farmakologii. Dla swoich pacjentów stosowała nowoczesną bezpłatną opiekę farmakologiczną. Stawiała też na leki, a szczególnie witaminy na bazie naturalnych wyciągów, bez działań niepożądanych i ubocznych. Często jedynie u niej w aptece „Alfa” można było nabyć medykamenty, które inne apteki nie oferowały, jak np. leki homeopatyczneMacieja.
==Zainteresowania i działalność społeczna==
Lubiła turystykę i podróże. Interesowała się farmacją na świecie , a będąc w innym mieście , a zwłaszcza w innym kraju, zwiedzała apteki. Zawsze ciekawa była wszelkich nowości na światowym rynku farmaceutycznym. W miejscowym środowisku była osobą powszechnie znaną i lubianą. Chętnie służyła pomocą i zawsze z sympatią odnosiła się do ludzi.
==Pożegnanie==
Zmarła nieoczekiwanie po krótkiej chorobie. W uroczystości pogrzebowej tłumnie uczestniczyli ozorkowianie. Jak powiedział ksiądz celebrujący ostatnie pożegnanie, Pani Małgorzata Żukowa zrobiła tak wiele dla Ozorkowa, że teraz wdzięczny Ozorków przyszedł w licznym gronie, aby towarzyszyć ulubionej pani magister w jej ostatniej drodze.  ''<small>Oprac. '''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]]''' w oparciu o rozmowę z siostrą, Elżbietą Zeliger</small>''
==Życie prywatne==
Była żoną Zenona Żuka, lekarza gastrologa. Mieli jednego syna.
<small>''Oprac.'' '''''[[Żerkowska Dorota|Dorota Żerkowska]]''''' ''w oparciu o rozmowę z siostrą, Elżbietą Zeliger, autoryzowała Elżbieta Zeliger''. </small>
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniuEncyklopedia]][[Kategoria:Ludzie]]

Menu nawigacyjne