Śliwkowski Michał: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol> '''Michał Śliwkowski''' (ur. 2 września 1845 r. w Ozorkowie, data śmierci nieznana) - kierownik fabryki, powstaniec styczniow...")
 
m
Linia 3: Linia 3:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Był synem ozorkowskiego krawca z Dobrzenia, Józefa Śliwkowskiego, który w 1835 r. przeszedł z wiary mojżeszowej na chrześcijańską, oraz Balbiny z d. Gapińskiej. Gapińscy przybyli do Ozorkowa z Chodzieży (ówczesne Prusy) pomiędzy 1818 a 1821 r.<ref>Ojciec Balbiny, Karol Gapiński, był sukiennikiem. Po jego śmierci Balbina pracowała jako wyrobnica.</ref>. Michał miał co najmniej pięcioro rodzeństwa, większość nie dożyła jednak pełnoletności. Ojciec zmarł, gdy miał 8 lat. Matka ponownie wyszła za mąż w 1865 r.
+
Był synem ozorkowskiego krawca z Dobrzenia, Józefa Śliwkowskiego, który w 1835 r. przeszedł z wiary mojżeszowej na chrześcijańską, oraz Balbiny z d. Gapińskiej. Gapińscy przybyli do Ozorkowa z Chodzieży (ówczesne Prusy) pomiędzy 1818 a 1821 r.<ref>Ojciec Balbiny, Karol Gapiński, był sukiennikiem. Po jego śmierci Balbina pracowała jako wyrobnica.</ref>. Michał miał co najmniej pięcioro rodzeństwa, większość nie dożyła jednak pełnoletności. Ojciec zmarł, gdy Michał miał 8 lat. Matka ponownie wyszła za mąż w 1865 r.
  
 
Był kierownikiem fabryki<ref>Brak szczegółowych informacji.</ref>. Brał udział w powstaniu styczniowym. Walcząc pod Dalikowem, został ranny w prawą pachwinę (ranę zadano bagnetem). Następnie trafił do niewoli. Został zesłany na osiedlenie do guberni Twerskiej. Jego dalsze losy są nieznane.
 
Był kierownikiem fabryki<ref>Brak szczegółowych informacji.</ref>. Brał udział w powstaniu styczniowym. Walcząc pod Dalikowem, został ranny w prawą pachwinę (ranę zadano bagnetem). Następnie trafił do niewoli. Został zesłany na osiedlenie do guberni Twerskiej. Jego dalsze losy są nieznane.

Wersja z 13:38, 8 sie 2016

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol> Michał Śliwkowski (ur. 2 września 1845 r. w Ozorkowie, data śmierci nieznana) - kierownik fabryki, powstaniec styczniowy.

Biografia

Był synem ozorkowskiego krawca z Dobrzenia, Józefa Śliwkowskiego, który w 1835 r. przeszedł z wiary mojżeszowej na chrześcijańską, oraz Balbiny z d. Gapińskiej. Gapińscy przybyli do Ozorkowa z Chodzieży (ówczesne Prusy) pomiędzy 1818 a 1821 r.[1]. Michał miał co najmniej pięcioro rodzeństwa, większość nie dożyła jednak pełnoletności. Ojciec zmarł, gdy Michał miał 8 lat. Matka ponownie wyszła za mąż w 1865 r.

Był kierownikiem fabryki[2]. Brał udział w powstaniu styczniowym. Walcząc pod Dalikowem, został ranny w prawą pachwinę (ranę zadano bagnetem). Następnie trafił do niewoli. Został zesłany na osiedlenie do guberni Twerskiej. Jego dalsze losy są nieznane.

Bibliografia

  1. Akta stanu cywilnego parafii św. Józefa w Ozorkowie.
  2. Maliszewski J., Sybiracy zesłani i internowani za udział w powstaniu styczniowym, Warszawa 1930.

Oprac. Marianna Różalska

Przypisy

  1. Ojciec Balbiny, Karol Gapiński, był sukiennikiem. Po jego śmierci Balbina pracowała jako wyrobnica.
  2. Brak szczegółowych informacji.