Łuckoś Józef

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Wersja z dnia 08:21, 2 lut 2016 autorstwa Małgorzata Kozak-Bajor (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Józef Łuckoś<ref>Biogram powstał w ramach prac Społecznego Komitetu do Spraw Organizacji Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w 2010 r. na terenie miasta Ozor...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Łuckoś[1] (ur. 26 grudnia 1910 r. w Strzemieszycach, zm. w 1940 r. w Twerze), posterunkowy Policji Państwowej

Biografia

Syn Józefa i Marii z Budnych[2]. W 1939 roku odbywał służbę na Posterunku Policji Państwowej w Ozorkowie. Stąd, zgodnie z rozkazem, został wysłany na wschód Polski, by bronić Ojczyzny przed najeźdźcami. Dostał się do niewoli sowieckiej. Przebywał w obozie w Ostaszkowie, tam, gdzie znaczna większość internowanych policjantów. Został zamordowany strzałem w tył głowy przez funkcjonariuszy NKWD w Twerze. Pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje.

Upamiętnienie

Jego pamięć została zachowana dzięki tablicy pamiątkowej przy Dębie Pamięci znajdującym się na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Konarskiego 2 w Ozorkowie. Kamień wraz z tablicą memoriałową został zamieszczony w ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na terenie naszego miasta w 2010 r.

Oprac. hasło nadesłane przez Przemysława Targalskiego

Przypisy

  1. Biogram powstał w ramach prac Społecznego Komitetu do Spraw Organizacji Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w 2010 r. na terenie miasta Ozorkowa.
  2. Miednoje Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego, pod red. G. Jakubowskiego, T. 1, Warszawa 2006, s. 516.