Chmielecki Jerzy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 16: Linia 16:
 
=Galeria zdjęć=
 
=Galeria zdjęć=
 
<gallery>
 
<gallery>
Jerzy_Chmielecki-3.jpg|Matura 1951
+
Jerzy_Chmielecki-3.jpg|Matura 1951 r.
 
Jerzy Chmielecki-2.jpg|Z żoną Barbarą
 
Jerzy Chmielecki-2.jpg|Z żoną Barbarą
 
</gallery>
 
</gallery>

Wersja z 10:40, 3 lip 2024

<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>

Jerzy Chmielecki

Jerzy Wiesław Chmielecki (ur. 3 października 1930 r. w Ozorkowie, zm. 13 października 2013 r. w Ozorkowie) - kombatant, harcmistrz ZHP, działacz sportowy.

Biografia

Syn Władysława i Heleny z d. Gutowskiej. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Ozorkowie. W czasie II wojny światowej jako 12-letni chłopiec musiał pracować. W l. 1942-1945 zatrudniono go w zakładzie włókienniczym Niczke und Son (później Włókiennicza Spółdzielnia Pracy) - roznosił szpule, sprzątał. Po wojnie ukończył Szkołę Handlową w Zgierzu (tzw. mała matura), następnie Technikum Ekonomiczne w Łodzi na ul. Zielonej; maturę zdał w 1951 r.
W technikum poznał Jerzego Rudnickiego, z którym później działali w młodzieżowej organizacji konspiracyjnej Reduta.
Działalność Reduty miała charakter niepodległościowy i antykomunistyczny. Struktura organizacyjna to tzw. system piątkowy: grupy 5 osobowe, z których 1 osoba miała kontakt z inną piątką. Celem ich konspiracji była niepodległa, wolna Polska, samodzielna, niezależna od innego państwa. Jerzy Chmielecki działał w Reducie od września 1951 r. do stycznia 1952 r. jako członek, później jako z-ca komendanta, Jerzego Rudnickiego.
W 1951 r. podjął pracę w Wojewódzkim Związku Skórzanych Spółdzielni Pracy w Łodzi przy ul. Jaracza w Łodzi. W tym Zakładzie w styczniu 1952 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i przewieziony do UB przy ul. Anstadta w Łodzi jako podejrzany o przynależność do nielegalnej organizacji młodzieżowej, antykomunistycznej i antyrządowej.


Służba harcerska

Do ZHP wstąpił w 1937 r. jako zuch. Po zakończeniu II wojny światowej, od 1945 roku należał do drużyny harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Ozorkowie, pełniąc początkowo funkcję zastępowego. W 1947 r. złożył zobowiązanie instruktorskie i od 1948 r. został drużynowym pozaszkolnej drużyny ZHP. Już wówczas zafascynował się harcerstwem i działalnością społeczną na rzecz ludzi. Fascynacja ta trwała do końca Jego dni.

Odznaczenia i tytuły

Galeria zdjęć

Oprac. Danuta Trzcińska