Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 61 bajtów ,  11:27, 28 kwi 2016
Dodanie zdjęcia monet
<accesscontrol>Redakcja</accesscontrol>
==Historia znalezienia skarbu==
[[Plik:Skarb numizmatyczny.jpg|thump|200px|prawo|Grosz praski Karola I (awers i rewers)]]
Jak to zwykle ze skarbami bywa, ten również został znaleziony przypadkowo. Późną jesienią 17 listopada 1972 r. Mirosław i Józef Wawrzyniakowie postanowili wykarczować starą gruszę na posesji przy ul. Orzeszkowej 34. Wśród grubych korzeni starego drzewa wykopali gliniany garnek wypełniony nieznanymi im monetami o wadze 5,7 kg. Stare naczynie gliniane podczas wydobywania z wykopu między potężnymi korzeniami pokruszyło się i część monet się wysypała.
Znalazcy zgodnie z obowiązującym prawem i obyczajem powiadomili o znalezisku najbliższe muzeum, którym jest Muzeum Regionalne w Łęczycy. To z kolei powiadomiło swoją jednostkę nadrzędną - Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Łodzi, a dokładnie jego dział numizmatyczny oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi. Rozpoczęły się prace zabezpieczające i poszukiwawcze. Przekopano teren wokół pnia drzewa i przesiano przez sito wykopaną ziemię. W ten sposób znaleziono dodatkowo 14 monet wcześniej przeoczonych.
==Znaczenie==
Znalezisko „numizmatyczny skarb ozorkowski" zaliczane jest do największych skarbów późnośredniowiecznych groszy znalezionych na terenie Polski. Skarby odkryte w Żninie i w Poznaniu liczyły ok. 5000 groszy, a we Włosieniu na Dolnym Śląsku ok. 1700 groszy. W zestawieniu z tymi znaleziskami skarb ozorkowski jest na trzecim miejscu, ale na pierwszym , jeżeli pod uwagę weźmiemy jego skład, jego jakość i znaczenie dla badań nad pieniądzem i gospodarką XIV -wiecznej Polski.
==Źródło==
''<small>Oprac. '''Włodzimierz Wichliński'''</small>''
[[Kategoria:Hasła w przygotowaniuEncyklopedia]][[Kategoria:Wydarzenia]]

Menu nawigacyjne